להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 


 
 

ניהול תזרים המזומנים הוא בעל חשיבות מכרעת בהתנהלותו של עסק ואפילו הכלי הניהולי פיננסי החשוב ביותר.
דו"ח זה עוקב אחר הכסף האמיתי וה"ריחני" – כמה בדיוק יש ממנו ומאיפה, לאן הוא הולך ומתי. .
הוא יוצר צפי עתידי של איך חשבון הבנק של העסק יראה מחר, שבוע הבא, עוד חודשיים, עוד שנה.....
הוא מראה מראש באיזה נקודות זמן ולמשך כמה זמן צפוי העסק למחסור או עודף במזומנים.

תכנון זה מאפשר לבעל העסק שליטה ובקרה, קביעת סדרי עדיפויות, זמן הערכות מראש, מניעת תקלות, התנהלות בטוחה מול הבנק, התראה לגבי חריגה צפויה ממסגרת אשראי, כלי להחלטה לגבי מסגרות אשראי נדרשות, מידע חשוב לקבלת החלטות בנושאי מכירות, גביה, אשראי ספקים ולקוחות וכד´, וכמו כן מונע הפתעות שעלולות להפריע לפעילות העסקית..

בשנת 2010, נכנס לתוקפו חוק בזל 2. זוהי רגולציה בינלאומית בנושא ניהול סיכונים בגופים פיננסיים (בנקים, חברות אשראי, בנקים למשכנתאות וכד'). תקינה זו תשפיע על ניהול האשראי בחשבונות הבנק של העסקים הקטנים והבינוניים בפרט, והגדולים מאידך. למרבית העסקים הקטנים והבינוניים אין מערכת שתתמוך בנושא זה ולכן נראה שתיווצר בעיה באישורי וקבלת אשראי בבנקים. משרדנו מתמחה בהגשת בקשות האשראי לבנקים ו/או לחברות האשראי האחרות על פי התקינה החדשה, כאשר מכלל הטפסים שהבנקים ידרשו יהיה את דו"ח תזרים המזומנים של העסק.

תזרים המזומנים לעסק זוהי תוכנית עבודה לטווח הקצר / בינוני שמראה את תנועת הכספים בעסק. זהו דו"ח שבאם מתנהל נכון, מאפשר לנו לנהל את העסק על פי מהותו ולא על פי אילוצים תזרימיים שמשנים את ניהולו של העסק. במילים אחרות, מתקדמים קדימה ולא צעד קדימה – שניים אחורה.

רב העסקים נמצאים בסיטואציה "מצחיקה", כאשר הם משלמים מיסים בגין הרווח שמראים דוחות הרו"ח ואילו בבנק האשראי גדל ולא קטן. זאת אומרת שהעסק לא מתרגם את הרווחיות להורדת הלחץ מהבנק והקטנת החוב. סיטואציה זו מתרחשת לרב כאשר אין בעסק ניהול של תזרים מוזמנים – מול הספקים, הלקוחות, מלאי וכד'.

הכנת תזרים מזומנים נעשית בשלושה שלבים:
1. רשימת כל ההוצאות הקבועות של העסק – צ'קים, הוראות קבע, העברות בנקאיות וכד'.
2. רשימת כל ההכנסות הידועות והמתוכננות ע"פ צפי – לפי ממוצע חודשים אחרונים ו / או ע"פ חוזים עתידיים, שקים דחויים, זיכויים מכרטיסי אשראי וכד'.
3. בניית אסטרטגיה תכנונית של הוצאות אחרות, תכנון השקעות נוספות או צמצום הוצאות בגין מחסור במזומנים.

חשוב לשתף את הבנקאי בדו"ח תזרים המוזמנים של העסק, וזאת בשל מספר סיבות:
1. התקשורת עם הבנק היא חשובה ביותר והגשת הדו"ח התזרימי גורמת לשיתוף הבנקאי במה שקורה בעסק ובכך חסימת תחושת האי הוודאות לגבי העסק עצמו.
2. תזרים המזומנים מספר לבנק את האסטרטגיה בה נוקט העסק לטווח הבינוני ומאפשר לבנקאי להגיב ולהתרשם טרם נעשו מהלכים כאלה ואחרים. הבנקאי מתרשם מסדר וארגון בעסק (וכדאי שיהיה קיים), וזוהי נקודת זכות משמעותית בבואו לאשר אשראי נוסף לעסק.
3. תזרים המזומנים מראה לבנק את הספקים והלקוחות שהעסק עובד מולם ולעיתים ע"פ מידע זה הבנקאי יכול להציע לבעל העסק אשראי נוסף ו / או החלפת האשראי הקיים, במידה והלקוחות והספקים ידועים לבנק מבחינת טיב, חוסן וכד'.
4. פעמים רבות ע"פ תזרים המזומנים הבנקאי יכול להציע לבעל העסק שת"פ נוספים עם לקוחות הבנק. לבנקאים יש הרבה ידע שאפשר לנצל אותו לטובת העסק ובכך להגדיל את העסק הן מבחינת מחזורים, עסקאות, ספקים, תחומי עניין וכד'.

לפיכך, הכנת תזרים מזומנים לשימוש העסק עצמו והן לבנקים היא הכרחית וכדאית, ואם העסק משכיל לתקשר עם הבנק בצורה נכונה ולנהל היטב את התזרים, יהיה לו את הפוטנציאל לגדול ולהתבסס. 

 
 
     
לייבסיטי - בניית אתרים